שירות עד הבית או המשרד

גיר לאופניים חשמליים

איך להחליף גיר של אופניים חשמלים: מדריך וידאו

| נכתב ע"י אבירם חורפי
תוכן עניינים

במאמר הבא נלמד איך להחליף גיר של אופניים חשמליים בעלי מנוע טבורי (Hub Motor). תיקון גיר של אופניים חשמליים זה תיקון שדורש מיומנות מסוימת. יחד אם זאת, בווידאו הבא אני עובר אתכם על כל הדגשים כדי שאתם תוכלו לבצע את העבודה לבד, או סתם להבין יותר טוב מה עושים לכם בחנות לתיקון אופניים.

מזה גיר לאופניים חשמליים

בואו קודם כל נבין מזה בכלל גיר לאופניים חשמליים ואיך הוא עובד. הגיר באופניים חשמליים נקרא גיר פלנטרי. גיר פלנטרי של אופניים חשמליים מורכב מגלגל שיניים קטן הנקרא שמש. מסביב השמש יש שלושה גלגלי שיניים גדולים הנקראים פלנטות, ומסביב לפלנטות יש טבעת משוננת.

הגלגל שיניים הקטן (שמש) מחובר לליבת המנוע (סטטור) ומסביבו שלוש גלגלי שיניים גדולים (פלנטות). הקוטר הפנימי של בית המנוע (רוטור) מוקף טבעת משוננת שאליה משתלבים גלגלי השיניים כאשר מכניסים את המנוע לתוך הבית מנוע. יש מנועים מסוימים כמו בתמונה שהטבעת היא בצד שני ולכן מאוד חשוב לשים לב איזה מנוע ואיזה גיר יש לכם.

למעשה המנוע (סטטור) מזיז את הגלגל שיניים הקטן, שבתורו מזיז את הגלגלי שיניים הגדולים. אלו משתלבים בתוך הטבעת המשוננת של הבית מנוע ומסובבים אותו. כלומר, מסובבים את הגלגל שמחובר לבית מנוע בשפיצים או כחלק אחיד אם זה ג'נט מגנזיום.

גיר פלנטרי
גיר של אופניים חשמליים מורכב מגלגל שיניים קטן שנקרא שמש (אדום). גלגלי שיניים גדולים הנקראים פלנטות (כחול) וטבעת משוננת (ירוק)

תפקיד הגיר הוא להעביר מומנט פתיחה יותר גבוה ובכך לשפר את היכולת של המנוע בעליות ועומס של משקל. יש לציין שגיר של אופניים חשמליים קיים רק במנועים קטנים מתחת ל 750 וואט. מנועים גדולים עובדים ללא גיר.

בתיקון גיר לאופניים חשמליים מה שעושים זה להחליף רק את הפלנטות ו/או הפלטה שעליה הם יושבים. מאוד נדיר שהשמש והטבעת נשחקים או נהרסים מכיוון שהן ממתכת.

סוגים של גיר לאופניים חשמליים

לא כל גיר מתאים לכל מנוע. יש פרמטרים שונים לכל גיר. מספר שיניים. כיוון שיניים. גודל גלגל שיניים, גלגלים כפולים, גיר אלכסוני, גיר רגיל ועוד.. לצד שבו הגיר יושב יש משמעות. אם הגיר יושב מהצד של הקסטה, או מהצד של הרוטור – גלגלי השיניים יכולים להיות זהים אבל הפלטה שעליה הקלאץ' היא בכיוון שונה.

גיר לאופניים חשמליים

גיר כפול של אופניים חשמליים
יש כל מיני סוגי גלגלי שיניים ופלטות. חשוב לשים לב שיש לכם את הגיר המתאים

לרוב, גלגלי השיניים של הגיר עשויים מחומר שנקרא אוקולון, שזה סוג של פלסטיק. ישנם גלגלי שיניים ממתכת שיתרונם זה עמידותם. מצד שני הם הרבה פחות שקטים.

מספיק שמשהו קטן בגיר או בפלטה שלו לא תואם – והגלגל לא יסתובב כמו שצריך אם בכלל. לכן הקפידו לוודא שיש לכם בדיוק את אותו סוג הגיר כמו הקיים. הדרך הכי פשוטה זה לפרק את הגיר הקיים ואיתו ללכת לחנות תיקון אופניים חשמליים ולבקש את אותו הדבר בדיוק.

הגיר בד"כ נהרס כתוצאה מעומס ו/או בלאי טבעי. למי שמעמיס משקל על האופניים שלו, מרכיב או מושך עגלה יש סיכויים יותר גבוהים לשבור את הגיר. גיר שבור בדרך כלל יאופיין ברעש אגרסיבי של חיכוך עד סיבוב המנוע "בניוטרל" כאשר הקלאץ' לא תקין ו/או הגלגלי שיניים שבורים לגמרי עד לרמה שהם בכלל לא נתפסים על הטבעת. לפעמים התסמינים של גיר שבור דומים גם לבעיה בסנסורים או צמת מנוע לא תקינה – אז שימו לב לא להתבלבל.

אם אתם מנסים להזיז את האופניים החשמליים אחורה ואתם מרגישים שהמנוע נתקע – זה גם סימן המעיד על כך שהגיר שבור. במידה ויש לכם בעיה אחרת, עברו על המאמר של תיקון אופניים חשמליים.

גלגלי שיניים של גיר לאופניים חשמליים
חשוב לודא שאין שאריות של גלגלי שיניים שבורים על הטבעת המשוננת ועל השמש

איך להחליף גיר לאופניים חשמליים: הסרטון המלא

תלוי בדגם הגיר ובחומר שממנו עשוי הגיר. כמו כן זה תלוי אם מחליפים רק את גלגלי השיניים או גם את הפלטה שעליה הם יושבים.

גיר סטנדרטי יעלה בסביבות 300 שקלים (כולל עבודה) אבל כמובן שיש לא מעט דגמים שעולים גם יותר. לרוב זה לא יעבור את אזור ה500 שקלים (כולל עבודה). 

בווידאו הבא אני מלמד אתכם איך להחליף גיר לאופניים חשמליים. אעבור אתכם על כל הדגשים והסודות של המקצוע כדי שאתם תוכלו לבצע את העבודה בעצמכם. כנסו עכשיו ולמדו איך עושים את זה כמו מקצוענים.

שיתוף מהיר:

רק נוודא שאתם באיזורי השירות שלנו...

מפת איזור רעננה, רמת השרון, הרצליה, צפון תל אביב החדש

האם את/ה נמצא/ת בצפון תל-אביב, רמת השרון, רעננה או הרצליה?

מעולה! איך תרצו לדבר איתנו?

התקשרו או שלחו הודעה ואנחנו בדרך אליכם

058-444-6266

התקשר

אוף...

מצטערים, אך הניידת שלנו לא מגיע לאיזור שלך

יצירת קשר

לפרטים נוספים והתאמת חבילה לחברה שלכם