שירות עד הבית או המשרד

החלפת רפידות ברקס

החלפת רפידות ברקס לאופניים חשמליים: מדריך וידאו

| נכתב ע"י אבירם חורפי
תוכן עניינים

החלפת רפידות לאופניים חשמליים זאת בין הפעולות הכי בסיסיות של תחזוקה שוטפת שאנחנו צריכים וחייבים לבצע. לצערי, הרבה מאוד רוכבים לא מחליפים רפידות בזמן. מה שלא רק מאוד לא בטיחותי, אלא גם יכול לגרום נזק. התהליך של החלפת רפידות לאופניים חשמליים הוא מאוד פשוט וגם אין ממש צורך בכלי עבודה מיוחדים. במאמר הבא נלמד איך עושים את זה.

מתי מחליפים רפידות ברקס?

רפידות מחליפים מתי שצריך. מתי צריך? כלל אצבע הוא איפשהו באזור ה 500 עד 700 ק"מ. זה מאוד תלוי בשימוש שלכם עם הברקסים. אם השימוש הוא אגרסיבי אז כנראה שזה יהיה באזור ה 500 ק"מ. אם אתם פחות אגרסיבים עם הברקסים אז אפילו תמשכו איתם עד אזור ה1,000 ק"מ.

חשוב להבין שרפידות מחליפים בזמן. מזה בזמן? בזמן זה אומר שצריך להחליף לפני שהרפידה שחוקה לגמריי. בערך שנשאר באזור 15 אחוז רפידה, זה קלאסי להחליף. אני גם ממליץ בכל מקרה להחליף פעם בשנה רפידות, גם אם הן לא שחוקות ברמה המחייבת להחליף אותן. אבל זה כמובן החמרה ולא חובה.

רפידות ברקס שלא החליפו בזמן
אם אתם לא מחליפים רפידות בזמן, לא רק שאתם נוסעים עם ברקסים לא תקינים ומסכנים את עצמכם. אתם גם יכולים לגרום לנזק שיעלה לכם ביוקר.

אם יש רעש של חריקה מכיוון הברקס באופן קבוע – יש מצב טוב שצריך כבר להחליף רפידות, תבדקו את זה.
אם אתם שומעים רעש מתכתי מכיוון הברקס – יש מצב טוב שהרפידה כבר שחוקה ואתם על "הבארזלים", תבדקו את זה. בכל מקרה מומלץ גם לקרוא את המאמר על תיקון אופניים חשמליים.

הרפידה עצמה היא חומר מתכלה ויושבת על מסגרת מתכת. ברגע שהרפידה כבר נשחקת לגמרי, אז המתכת נחשפת. אם נלחץ על ידית הברקס במצב כזה, המתכת החשופה תיגע בדיסק במקום הרפידה שכבר נשחקה. במצב כזה לא רק שהברקס לא יעיל אלא אתם גם עושים לו נזק. כמו שאתם בטח יודעים, חיכוך אגרסיבי של מתכת במתכת הוא מתכון לנזק.

אם יש לכם ברקסים הידראולים ולא תחליפו רפידות בזמן אז אתם מסתכנים בלעשות נזק בלתי הפיך לקליפר ונזילות שמן. תיקון יקר במקרה הטוב, או שתצטרכו להחליף מערכת ברקסים במקרה הפחות טוב.

איך להחליף רפידות ברקס לאופניים חשמליים – מדריך וידאו

 

 

דגשים להחלפת רפידות ברקס

הרפידות יושבת בתוך חלק שנקרא קליפר ולא כל הרפידות זהות. יש כמה סוגים של רפידות כאשר לכל סוג יתרונות וחסרונות, אבל הרפידות גם באות במגוון רחב של גדלים וצורות שונות. ישנן רפידות עגולות, מרובעות, ועוד כל מיני צורות כאלו או אחרות. יש רפידות שיושבות על מסגרת מתכת ויש כאלו מגנטיות. העיקרון של החלפת רפידות נשאר תמיד זהה, אבל הסוג משתנה בהתאם לקליפר.

רפידות ברקס לאופניים חשמליים
בצד הימני: רפידה גמורה הרבה יותר מעבר לרצוי.
בצד השמאלי: רפידה בדיוק בזמן להחלפה.

ודאו שיש לכם את הצורה הנכונה לפני שאתם מתחילים בעבודה. הדרך הכי יעילה היא פשוט לפרק אותן ולודא בעין שיש לכם את הדגם הרצוי. גם לאותו מותג יכול להיות דגמים שונים של קליפר ובהתאמה רפידות שונות, אז אל תסמכו רק על שם המותג של הברקס.

גם הקליפר יושב לפעמים עם מתאם באורכים משתנים ולפעמים בכלל ישירות על השלדה. לצורך העניין במקרה הזה זה בכלל לא משנה. גם כאן, עיקרון הפירוק וההרכבה נשאר זהה ולרוב יבוצע עם מפתח אלן 5.

על הקליפר ועל הדיסק מצטבר לכלוך ושומן. חשוב לנקות טוב את שניהם לפני שמתקינים את הרפידות החדשות. טעות נפוצה מאוד היא להשתמש על הברקסים בDW40, דבר זה אסור בתכלית האיסור.

ברקסים תפקידם, מה? לעצור. שמן תפקידו לסכך. רפידות מלאות בשמן פשוט לא יתפקדו. חומר ניקוי לברקסים זהו חומר שמתנדף מהר להבדיל מסוגי הדגריזר למינהם שהם על בסיס שומני. לכן הקפידו לנקות רק עם חומר ניקוי לבלמים. זה לא משנה איזה, רק שיהיה לבלמים.

כלי עבודה

להחלפת רפידות ברקס לא צריך כלים מיוחדים ומאוד סביר להניח שכבר יש לכם כאלו במחסן. גם אם לא, אלו כלים מאוד זולים שניתן לקנות בכל טמבוריה.

סיכום

צריך להבין שבסוף, הרוב הגדול של מערכות הברקסים באופניים חשמליים מושאלות מעולם האופניים הרגילים. זה אומר שהעומס שיש על המערכות האלו הוא הרבה יותר גדול ממה שתוכנן להם. עומס של אופניים רגילים ולא של אופניים חשמליים. מה שזה אומר בפועל שרמת השחיקה של הרפידות היא הרבה יותר גדולה, מה מצריך ממכם יותר תשומת לב להחלפת רפידות.

אם אתם משתמשים עם האופניים יום יום ככלי תחבורה, כדאי להיות עם האצבע על הדופק ולהכיר את אופי הרכיבה שלכם. אפשר למדוד מספר פעמים כמה ק"מ אתם עושים בין החלפה להחלפה. כך תכירו את אופי השימוש שלכם בברקסים ותדעו מתי אתם מתקרבים לבצע החלפה של רפידות ברקס.

שיתוף מהיר:

רק נוודא שאתם באיזורי השירות שלנו...

מפת איזור רעננה, רמת השרון, הרצליה, צפון תל אביב החדש

האם את/ה נמצא/ת בצפון תל-אביב, רמת השרון, רעננה או הרצליה?

מעולה! איך תרצו לדבר איתנו?

התקשרו או שלחו הודעה ואנחנו בדרך אליכם

058-444-6266

התקשר

אוף...

מצטערים, אך הניידת שלנו לא מגיע לאיזור שלך

יצירת קשר

לפרטים נוספים והתאמת חבילה לחברה שלכם